Wyszukiwanie zaawansowane

Autor Wątek: opłata ZAiKS  (Przeczytany 40725 razy)

Maj 19, 2008, 10:56:42
Przeczytany 40725 razy

Anetka-M

• Gość
opłata ZAiKS
« dnia: Maj 19, 2008, 10:56:42 »
Witam! Wiem, że niektóre zespoły same ponoszą tę opłatę. Przeczytałam gdzieś, że opłatę tę ponosi organizator imprezy. W umowie z zespołem mamy napisane, że opłatę ZAiKS ponosi Zleceniodawca, czyli my.
Czy może ktos wie, jaki to jest koszt? Pozdr!

Maj 19, 2008, 12:21:13
Odpowiedź #1

marruda

• Gość
opłata ZAiKS
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 19, 2008, 12:21:13 »
nie wiem jaki to koszt ale dowiedz sie czy knajpa w ktorej masz wesele ma podpisana umowe z ZAIKSem - wtedy masz to z glowy

Maj 19, 2008, 12:31:12
Odpowiedź #2

Najeli_1980

• Gość
opłata ZAiKS
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 19, 2008, 12:31:12 »
Pan młody u prokuratora, a didżej za kratkami - tak może się skończyć wesele organizowane w najbliższe święta, jeśli narzeczeni nie zapłacą za odtwarzanie muzyki. Płacić nie muszą tylko ci, którym orkiestra zagra własne kompozycje

Jak informuje "Dziennik Łódzki", w minionym tygodniu Stowarzyszenie Autorów ZAiKS skierowało do prokuratury dwa wnioski przeciwko właścicielom lokali gastronomicznych w centrum Łodzi. W ubiegłym roku kilkakrotnie kontrolowało wesela. Sprawy, na szczęście dla weselników, zakończyły się polubownie - organizatorzy musieli zapłacić tantiemy, ale obyło się bez kar.

Związek Stowarzyszeń Artystów Wykonawców STOART tylko w Łodzi codziennie przeprowadza około 20 kontroli. Tantiemy muszą bowiem płacić: właściciele sklepów, salonów fryzjerskich, kosmetycznych, pralni, zakładów usługowych, lokali gastronomicznych, a nawet warsztatów samochodowych, jeśli klienci czekają na naprawę auta przy muzyce.

W całej Polsce kilkadziesiąt spraw o granie lub odtwarzanie muzyki trafiło już do prokuratur. - "Właściciel restauracji odpowiada za brak opłaty tak samo jak pan młody, który organizuje wesele" - podkreśla Janusz Trościankowski, dyrektor łódzkiego okręgu ZAiKS. Niektóre restauracje płacą tantiemy i doliczają je młodym do rachunku. W razie "wpadki" zarówno restaurator, jak i organizator wesela (przeważnie jest to pan młody) mogą trafić do prokuratury. Jeśli wesele odbywa się w restauracji, a muzyka jest odtwarzana z płyt, młodzi powinni zadbać o to, by właściciel lokalu zgłosił się do STOART z... listą piosenek, które będą grane na weselu.

"Pobieramy opłaty w imieniu niektórych wykonawców" - mówi Tomasz Sielski, dyrektor STOART w Łodzi. "Pozostałych reprezentuje SAWP (Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych lub Słowno- Muzycznych). Dzięki liście utworów wiemy, jaka część opłaty należy się nam, a ile musimy przekazać SAWP.

Na ZAiKS, STOART i SAWP nie kończy się, opłaty pobiera bowiem także Związek Producentów Audio-Video ZPAV. "Nie trzeba płacić, jeśli młodzi przyniosą odtwarzacz" - mówi Bogusław Pluta z łódzkiego ZPAV. "Jeżeli natomiast właściciel sali udostępnia sprzęt albo płyty odtwarza profesjonalny DJ, nie radzę ryzykować. Właścicielowi i DJ-owi, którzy nie zapłacą, może grozić nawet do 5 lat więzienia" - dodaje Bogusław Pluta.

ZAiKS inkasuje za weselną noc 60 - 80 zł, STOART od 23 do 237 zł, w zależności od liczby biesiadników. W ZPAV trzeba zapłacić 30 - 50 zł. W czasie nadchodzących świąt na ślubnym kobiercu stanie ponad sto par młodych z regionu łódzkiego. Tantiemy do ZAiKS i STOART wpłaciły dotychczas nieliczne...

"Zwykle blankiety wpłat rodzina na miejscu drze i wyrzuca do kosza, śmiejąc mi się prosto w nos" - mówi restaurator z okolic Łodzi, który organizuje wesela. "Nie przypominam sobie, by w ostatnich 20 latach ktokolwiek zapłacił. Właściciele lokali twierdzą, że nie wpuszczą na wesele żadnego kontrolera, chyba że... w asyście policji".

Żródło: interia.pl (PAP)

Maj 19, 2008, 14:21:27
Odpowiedź #3

Marc-media

• Gość
opłata ZAiKS
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 19, 2008, 14:21:27 »
hej ja tez słyszałam o Zaiksie na weselu, zapytałam mój zespół czy mają opłacony Zaiks  - niestety nie, twierdził że mam zapytać o to lokal w którym organizuje imprezę. Musze sie tego dowiedziec bo z Zaiksem nie ma  żartów wiem to z doświadczenia zawodowego. :cry:

Maj 19, 2008, 14:29:01
Odpowiedź #4

Anetka-M

• Gość
opłata ZAiKS
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 19, 2008, 14:29:01 »
Ojej :-(  To jestem w szoku :shock:

Maj 19, 2008, 14:41:47
Odpowiedź #5

wiechu1975

• Gość
opłata ZAiKS
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 19, 2008, 14:41:47 »
to jest złodziejstwo,ponieważ na danej imprezie płaci się podwójny "podatek" bo i zespół który gra i śpiewa i oczywiście restauracja która organizuje daną imprezę,i zobaczcie jak oni liczą?im jest więcej osób tym więcej trzeba im zapłacić,jeśli jest na przykład zabawa z jedzeniem to też więcej chcą od ludzi wyciągnąć......ja rozumiem gdyby to szło na prawdę dla artystów.....ale oczywiście muszą zarobić ci którzy to zbierają,i nie ma jednej stawki tylko jest ich full.....niesprawiedliwe to jest

Maj 19, 2008, 23:52:28
Odpowiedź #6

yskyerka

• Gość
opłata ZAiKS
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 19, 2008, 23:52:28 »
I żeby to jeszcze rzeczywiście organizator tudzież orkiestra czy DJ wpłacali te pieniądze do Zaiksu ale jakoś nie chce mi się wierzyć że robią to.

Maj 20, 2008, 11:46:01
Odpowiedź #7

nati14

• Gość
opłata ZAiKS
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 20, 2008, 11:46:01 »
my mamy napisane w umowie że opłatę ZAIKS ponosi zleceniobiorca czyli zespół. a ile to wynosi to nie mam pojęcia

Maj 20, 2008, 15:04:15
Odpowiedź #8

Anetka-M

• Gość
opłata ZAiKS
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 20, 2008, 15:04:15 »
Na stronie ZAiKSu w TABELI STAWEK WYNAGRODZEŃ AUTORSKICH
STOWARZYSZENIA AUTORÓW ZAiKS ZA PUBLICZNE WYKONANIA LUB ODTWARZANIE
UTWORÓW „DO TAŃCA” znalazłam:
Stawki wynagrodzeń autorskich za jedną imprezę taneczną są ustalane według poniższych
zasad:
(...)
c. gdy nie pobiera się opłaty za wstęp – 10% od wynagrodzenia wykonawców, jednak nie
mniej niż odpowiednia stawka określona w dziale III dla danego rodzaju imprezy,

I dział III to takie dziwne tabelki(A,B,C), w których stawka uzależniona jest od wielkości miejscowości i od liczby par :shock:  i tak np: dla miejscowości do 10 tys. mieszkańców i do 25 par stawka wynosi 76,88zł.

Dodatkowo pod tabelką jest napisane:
dla wesel stawki obniża się o 15%,

A w kolejnym punkcie:
w lokalach przystosowanych do imprez z tańcami stosuje się stawki z Tabeli „A”
obniżone o 10%.

Tak że trzeba rozwiązać złożone zadanie matematyczne, żeby się dowiedzieć ile trzeba zapłacić ;-)

Sorki, że tak namieszałam, ale nie potrafilam skopiowac tych tabelek. Zainteresowani niech sobie najlepiej wejdą na tę strone, bo sporo tam tego jest :shock:

Generalnie się uspokoiłam bo myślałam, że ta opłata jest nie wiem jak wysoka.
Pozdrawiam!

Maj 20, 2008, 15:15:51
Odpowiedź #9

asiu

• Gość
opłata ZAiKS
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 20, 2008, 15:15:51 »
Ja uważam, że najlepiej obliczenie i zapłacenie takiej stawki zlecić zespołowi, który nam będzie grał lub lokalowi, w którym organizujemy przyjecie. Oni mają o tym większe pojęcie niż zwykły zjadacz chleba, no i zawsze jesteśmy zabezpieczeni mając w umowie, że komuś zapłaciliśmy za uiszczenie takiej opłaty. Odpada nam też wtedy bieganie z kolejnymi papierkami :-)

Maj 20, 2008, 15:35:45
Odpowiedź #10

Anetka-M

• Gość
opłata ZAiKS
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 20, 2008, 15:35:45 »
Zgadzam się. Jesteśmy umówieni z zespołem na miesiąc przed ślubem, więc na pewno pomogą nam w tej sprawie. Chciałam się tylko zorientować w przybliżeniu, jaki to koszt. :-)

Maj 21, 2008, 01:39:40
Odpowiedź #11

dj_noiser

• Gość
opłata ZAiKS
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 21, 2008, 01:39:40 »
ZAIKS to upierdliwa organizacja i smieszna:|
Zgadzam się z niektórymi wypowiedziami.
Oni zarabiają PRZEOGROMNE pieniądze:/
Idzie to niby na artystów, ale w internecie jest tyle sporów na ten temat, tyle artykułów.

Lokal, w którym organizujecie przyjęcie powinien opłacać tzw. tantiemy dla ZAIKS-u.
w prawie jest napisane że koszty te ponosi ORGANIZATOR czyli LOKAL a jak lokal nie płaci to PARA MŁODA niestety.

Maj 21, 2008, 09:22:06
Odpowiedź #12

asiu

• Gość
opłata ZAiKS
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 21, 2008, 09:22:06 »
dj_noiser, zawsze można to w umowie zlecić innej osobie. Myślę, że jeśli lokal nie chce tego zrobić a zespół się na to zgodzi to dlaczego by nie przelać tego obowiązku za dodatkową opłatą na osoby, które się na tym lepiej znają? Choć uważam, że jeśli lokal został poinformowany o weselu z muzyką i tańcami oraz o liczbie gości, to trzymając się ściśle prawa, on powinien uiścić opłatę a para młoda powinna mieć w tym zakresie czyste sumienie.

Maj 21, 2008, 10:26:34
Odpowiedź #13

polinpoz26

• Gość
opłata ZAiKS
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 21, 2008, 10:26:34 »
my takie rzeczy ustalalismy z restauracja, oni zapewniali, ze jest to oplacone i chyba taki zapis byl nawet w umowie, bo sie przy tym upieralam... wiec to chyba sprawa restauracji jako organizatora i trzeba z nimi rozmawiac, bo przeciez na codzien w restauracji tez nie jest cicho tylko zawsze tam cos puszczaja i musza placic miesiac w miesiac i to chyba zalatwia sprawe

Maj 21, 2008, 13:01:07
Odpowiedź #14

wiechu1975

• Gość
opłata ZAiKS
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 21, 2008, 13:01:07 »
tak oczywiście lepiej to uzgodnic z organizatorem w knajpie,ale zobaczcie że Zaiks kasuje za tą samą imprezę podwójnie bo i od lokalu i od zespołu.....i śmieszne stawki wymyślają,moim zdaniem jak już płacić to powinni ustalić jedną stawkę od zespołu ,bo to oni grają utwory różnych artystów i w tej chwili restauracja nie powinna nic płacić.....kiedyś bylismy na zabawie z dwoma zespołami i tam podatek pobrali potrójny za ta samą imprezę -złodzieje żerujący i podszywający się pod przedstawicieli artystów!!!!!!!! :evil: